Wednesday , January 20 2021
Kryefaqja / Turizëm / Historia misterioze e Shpellës së Plakës në Gizavesh

Historia misterioze e Shpellës së Plakës në Gizavesh

Vetëm 10 kilometra larg qytetit të Librazhdit ndodhet fshati Gizavesh.

Pikërisht në këtë fshat, gjendet një vend i quajtur “Shpella e Plakës”.

E ndodhur rrëzë shkëmbit, kjo shpellë nuk është eksploruar shumë nga njerëzit.

Ajo mbetet mister, si nga mënyra e ndërtimit, ashtu dhe nga emri i saj.

Legjenda thotë se: Shumë kohë më parë në këtë shpellë banonte edhe jetonte një plakë e moçme bashkë me vajzën e saj shumë të bukur.

Në çdo mëngjes në çastin e lindjes se diellit, para hyrjes së shpellës është parë një vajzë shumë e bukur e cila krihte flokët e saj të gjata deri nën shpinë.

Nga bukuria e saj shumë djem të rinj hipnotizoheshin edhe hynin në shpellë që prej të cilës nuk dolën me kurrë duke u kthyer në gurë të veçantë që shkëlqejnë. Ajo vajzë, përherë është parë pa asnjë rrobë në trup, e zhveshur krejt lakuriq.

Edhe sot e kësaj dite në këtë shpellë ky rit vazhdon akoma, sapo dielli të lindë, vajza e bukur josh çdo djalë të fshatit duke e futur në shpellë për të mos dal që aty kurrë”.

Por çfarë thonë historianët?

Ndiqni më poshtë reportazhin:

“Shpella e Plakës” në Gizavesh

Legjenda e “Shpellës së Plakës” në fshatin Gizavesh.Nga Ervis Dogjani & Ardit Toca

Gepostet von Librazhdi News am Montag, 25. Februar 2019

Shiko gjithashtu

Ngrihen bujtina në parkun e Shebenikut, rritet numri i vizitorëve

Parku Kombëtar i Shebenikut gjithnjë e më shumë është bërë pjesë e guidave dhe pamja …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.