Wednesday , January 20 2021
Kryefaqja / Buzëqesh / Nga 1 korriku Bashkimi Evropian pritet të hapë kufijtë edhe me Shqipërinë

Nga 1 korriku Bashkimi Evropian pritet të hapë kufijtë edhe me Shqipërinë

Në Bruksel, zyrtarët po debatojnë se kush do të lejohet të hyjë në BE më 1 korrik kur kufijtë ndërkombëtarë planifikohen të hapen.

Të enjten (25 qershor), zyrtarët evropianë nuk arritën të marrin një vendim se cilat vende do t’u ndalohet hyrja edhe pasi të hapen kufijtë e jashtëm të bllokut evropian.

Ndërkohë, një diplomat i BE-së tha për Euronews se zyrtarët “nuk mund të arrijnë një marrëveshje” dhe se bisedimet do të vazhdojnë të Premten.

Lista e plotë e vendeve, shtetasve të të cilëve do të lejohen të hyjnë në Evropë, sipas draft listës, vijon si më poshtë:

Vatikani
Monaco

Mali i Zi
Andorra

Serbia
Bosnja dhe Hercegovina

Ukrainë
Shqipëri

Turqi
Kosovë

Republika Popullore Demokratike e Koresë
Turkmenistan

Vietnam
Kinë

Tajlandë
Myanmar

Mongoli
Japoni

Korea e jugut
Gjeorgji

Butan
Liban

Indonezi
Uzbekistan

Indi
Taxhikistan

Kazahstan
Palau

Zelandë e Re
Australi

Dominica
Bahamas

Shën Lucia
Uruguay

Xhamaika
Kubë

Guyana
Paraguaj

Venezuela
Nikaragua

Kosta Rika
Kanadë

Angolë
Tunizi

Namibia
Uganda

Mozambik
Mauritius

Zambia
Rwanda

Etiopi
Marok

Algjeri
Egjipt

Shiko gjithashtu

Lulja e Krishtlindjeve: 5 këshilla për të jetuar gjithë vitin në shtëpinë tuaj

Ylli i Krishtlindjeve është një nga lulet simbol të kësaj feste. E bukur, e kuqe …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.