fbpx
Sunday , October 25 2020
Kryefaqja / Buzëqesh / Festivali i Valleve Librazhd – 21 Qershor 2000

Festivali i Valleve Librazhd – 21 Qershor 2000

Librazhdi që mban trofeun e Festivalit të Shkupit, fituar nga grupi folklorik i tij pak kohë më parë, tashmë është qyteti protagonist i festivalit të valleve dyshe për zonar verilindore.

Ky festival i trashëguar në breza, përfshin rrethet Elbasan, Gramsh, Pogradec, Burrel, Peshkopi dhe Prrenjas, si nga dhe Maqedonia, Ansambli Vallet e Jugut Ohër dhe Sazet e Strugës.

Çdo trupë folklorike ka kaluar me kostumet popullore të zonave nga vjen. Ndër interpretimet më të mira përmendet vallja dyshe e Otolishtit dhe ajo e Vajzave të Gramshit.

Shiko gjithashtu

Shtohen rastet në parlament/ Një tjetër deputet pozitiv me covid, ndërsa para tre javësh ishte…

Pas kryetarit të bashkisë Tiranë, dhe deputeti Ralf Gjoni të tjerë pjesëtarë të politikës rezultojnë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.