fbpx
E hënë , Dhjetor 9 2019

Rikthim→Librazhd

Korrik, 2019

Lajme

Artikujt e fundit

Si të ruani dhe ngrini mashurkat për t’i shijuar në çdo stinë

Mashurkat janë një prej perimeve më të shëndetshme. Por problemi me perimet sezonale është se nuk i shijon dot gjatë gjithë vitit. Ju sjellim një mënyrë krejt të lehtë për t’i ruajtur mashurkat në mënyrë që t’i përgatisni recetat tuaja të dashura jo vetëm në verë. Merrni mashurkat e freskëta, …

Lexo më shumë

Qumësht me hudhra kundër azmës, kollës dhe reumatizmës

Perimet, frutat dhe erëzat janë pjesë e disa prej kurave më të mira mjekësore që njeriu mund të përdorë kundër shumë sëmundjeve dhe çrregullimeve. Një prej këtyre kurave bashkon qumështin dhe hudhrën për të krijuar një lëng të fuqishëm kundër artritit, kollës, pagjumësisë, sëmundjeve të zemrës dhe shumë sëmundjeve të …

Lexo më shumë

22 proverba japoneze, që do të ta ndryshojnë jetën

Proverbat japoneze kanë aftësinë për të sugjeruar sjellje dhe mendime në një mënyrë të thjeshtë por të thellë, disa pasqyrojnë jetën e përditshme, në përpjekje për të mësuar diçka, të tjera përfshijnë metaforat dhe simbolizmat që kanë vlera themelore. Në këtë artikull rendisim 22 proverba që do t’ju ndihmojnë të …

Lexo më shumë

Supa e mysafirëve, receta që mahnit miqtë në tryezë

Mënyra më e mirë për të mikpritur miqtë apo të afërmit më të dashur është duke u shtruar tryezën me gatime të shijshme. Kjo është një recetë e vjetër, traditë e kuzhinës së vendeve të lindjes dhe për breza me radhë përgatitej nga amvisat në raste të veçanta familjare kur …

Lexo më shumë

Pulë me kos dhe hudhra, receta më e shijshme e stinës

Problemi që haset më shumë kur mishi i pulës gatuhet në furrë, është se bëhet shumë i thatë. Ne ju sjellim recetën e pulës me kos dhe hudhra, e cila përgatitet në shumë pak minuta dhe krijon një pjatë të mrekullueshme. Kjo do të jetë një recetë që do t’ju …

Lexo më shumë

Mbroni shëndetin me lëngun e gjetheve të manave

Lëngu i gjetheve të manit është një thesar shijesh dhe vlerash që përftohet nga gjethet e manave. Kjo pemë e rëndësishme rritet me bollëk në Shqipëri, por edhe në shumë vende të tjera të botës. Manat e zinj dhe ato të bardhë janë më popullorët në mesin e 10 kultivarëve …

Lexo më shumë