fbpx
Tuesday , September 29 2020

Rikthim→Librazhd

July, 2019

Lajme

Artikujt e fundit

Me pasaportë shëndeti në plazh, ministri Blendi Klosi jep lajmin e mirë “Në maj mund të nisin fluturimet me charter të turistëve”

Në një kohë kur thuajse i gjithë turizmi është “i paralizuar” për shkak të pandemisë së Koronavirusit, pyetja që na vjen njëzëri në mendje është “A do të bëjmë plazh sivjet?”. Pak ditë më parë, disa kërkues italianë propozuan një mënyrë të re pushimi, kabina tansparente me mure pleksiglasi dhe …

Lexo më shumë

Orëndreqësi i fundit i Librazhdit, profesioni që po zhduket…

Zanatçinjtë e Shqipërisë po shkojnë drejt zhdukjes. Tashmë që çdo gjë po shkon drejt industrializimit, të paktën janë ata që ruajnë pasionet për punën e dorës me gjithë vështirësitë e saj. Isak Xhaferri nga Librazhdi është 78 vjeç, ai është nga të paktët orëndreqës të mbetur. Pavarësisht moshës çdo ditë …

Lexo më shumë

Foto të rralla: “Librazhdi i bukur”, si ka qenë në vitin 1941

Janë disa foto me pamje të rralla nga Librazhdi i vitit 1941. Imazhet e këtyre fotove janë bërë nga një mjek ushtarak, i cili quhej Dr. Pierluigi Zamperini, me gradën “Lejtnant Doktor”. Dr. Zamperini kishte punuar gjatë periudhës së Luftës së Dytë Botërore në spitalin fushor të Qendrës Spitalore “21” …

Lexo më shumë

Gjyla Kujtila, stilistja popullore nga Çermenika

Në shtëpinë e mjeshtres së qepjes së kostumeve popullore Gjyla Kujtila. Në një galeri brilante veshjesh, Gjyla thotë se nuk është një stiliste me famë si ato të studiove të modës në Tiranë, por puna dhe kostumet e qëndisura dhe të qepura prej saj tregojnë se Gjyla punën e konsideron …

Lexo më shumë

Historiku i krijimit të Prrenjasit

Historia e krijimit të qytetit të Prrenjasit daton shumë kohë më parë. Kështu në periudhën e trazirave shqiptaro-turke, fusha ku ngrihet qyteti i Prrenjasit quhej fusha e Torviollit. Skënderbeu, heroi ynë kombëtar, para se të nisej në betejë (betejë e cila në histori njihet si beteja e Torviollit) kundër turqve …

Lexo më shumë

Qepa apo preshit, cila ka më shumë vlera shëndetësore

Qepa dhe preshi janë dy perime të shëndetshme me pak kalori që kombinohen mjaft mirë së bashku në supa, gatime të pjekura e të ziera. Të dyja këto perime ofrojnë pak proteinë ndaj duhen kombinuar me perime të tjera me shumë proteinë për të garantuar një ushqyerje të balancuar e …

Lexo më shumë

Mes bukurive mahnitëse të Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë

galleri toka e beses shqiptare

Në listën e parqeve të shumta natyrorë të vendit, Parku Kombëtar Shebenik-Jabllanicë afër qytetit të Librazhdit ende nuk është mjaftueshëm i njohur. Një nga shkaqet kryesore lidhet me faktin se ky park ka qenë një zonë e ndaluar kufitare përgjatë gjysëm shekulli të diktaturës komuniste. Ishte pikërisht kjo mbyllje, që …

Lexo më shumë